Míg Magyarországon szinte már mindenki megkapta az oltást, aki élni szeretett volna a lehetőséggel, úgy tűnik, hogy Németországban csak most indult be igazán az oltási láz: Az elmúlt héten a napi szinten beadott oltások száma rekordot döntött, az egészségügyi miniszter pedig bejelentette, hogy nemsokára eltörlik a január óta érvényben lévő oltási sorrendet. De vajon miért éri mégis folyamatos kritika a szövetségi kormány oltási stratégiáját?
Oltás szigorú sorrendhez kötve
Bár Magyarországgal összehasonlítva az oltási kampány Németországban valóban döcögősen indult, úgy tűnik májusra már a németeknek is sikerült átlendülniük a holtponton: A beadott oltások száma az előző hónapokhoz képest ugrásszerűen nőtt, több alkalommal is meghaladta a napi egymilliót. Május 19-i állás szerint eddig összesen 32.258.912 személy kapta meg legalább az egyik oltását, amely a lakosság 38,8%-át jelenti. Az országban jelenleg négy gyártó vakcinájával oltanak: kétféle mRNS alapú (BioNTech-Pfizer, Moderna), valamint kétféle vektor alapú vakcina (AstraZeneca/Vaxzevria, Janssen) elérhető. December 28. óta szigorú oltási sorrend van érvényben, ami azt jelenti, hogy eddig hivatalosan csak azt a három priorizált csoportot oltották, amelyek korukból, alapbetegségükből vagy munkakörükből kifolyólag fokozottan ki voltak téve a vírus veszélyeinek.
Első körben a 80 év felettiek, az idősotthonok lakói és az egészségügyi dolgozók juthattak vakcinához. Mivel az oltás szervezése a tartományok hatáskörébe tartozik, ezért a második csoportba tartozók oltása is országszerte különböző időpontokban indult el, de nagyjából áprilisra már mindenhol megkezdték a 70 év felettiek, a súlyos krónikus betegségben szenvedők és a bölcsődék, általános iskolák dolgozóinak oltását. Jelenleg már a harmadik csoportba tartozók oltása folyik, vagyis a 60 év felettieket, az enyhébb krónikus betegségben szenvedőket, valamint a lakosság ellátása szempontjából kiemelt foglalkozást űzőket oltják.
A szigorú sorrend felállítását a döcögős EU-s beszerzések miatt kialakult vakcinahiány indokolta. Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter június 7-re ígérte az oltási sorrend véglege eltörlését, azonban felhívta a lakosság figyelmét, hogy ez nem azt jelenti, hogy mindenki azonnal vakcinához fog jutni, de innentől kezdve papíron nem lesz akadálya annak, hogy bárkit beoltsanak. Mivel a legtöbb vakcina esetében a teljes védettség kialakulása az első oltás beadásától számítva 8-14 hetet vesz igénybe, így azok, akik még nyár vége előtt szeretnének védettséget szerezni, érthetően minél gyorsabban szeretnének időponthoz jutni.